Tyrrell Hatton a câștigat primul jucător de golf al lunii 2021 cu 59,4% din voturi, datorită victoriei sale în patru timpi la Campionatul HSBC Abu Dhabi.

Triumful său a marcat un început impresionant al sezonului, și a pus împreună runde de 65-68-71-66 pentru a revendica al patrulea titlu din seria Rolex, care, de asemenea, l-a văzut asigurând o carieră pe locul cinci în clasamentul oficial al World Golf Ranking.

Apoi, Hatton și-a urmat câștigul cu o egalitate pe locul 22 la OMEGA Dubai Desert Classic, evidențiat de un impresionant al doilea tur 64, care l-a ajutat să facă o reducere confortabilă după ce o primă rundă turbulentă l-a părăsit în clasament.
Paul Casey a fost pe locul doi în prima dintre bătăliile cap-la-cap din acest an pentru jucătorul de golf al lunii, primind 40,4% din voturi după ce a câștigat cel de-al 15-lea titlu European Tour la emblematicul OMEGA Dubai Desert Classic. Englezul a avut un start rapid cu un 67 joi și a pus pe un afișaj convingător pe drumul său spre propria victorie de patru împușcături.