Vorbind după trecerea liniei de sosire, pilotul de curse de la Almada a spus că aceasta a fost „una dintre cele mai bune curse” din cariera sa.

„ Fábio [Quartararo, Yamaha] ma presat pentru atât de multe ture și a ajuns să depășească, dar mi-am păstrat calmul și l-am depășit din nou. A fost cursa perfectă”, a spus Oliveira.

Călărețul portughez a mulțumit mecanicii și inginerilor KTM, care i-au oferit „o bicicletă fantastică pentru a fi pe podium”.

Oliveira l-a învins pe francezul Johann Zarco (Ducati) cu 0,175 secunde, australianul Jack Miller (Ducati) terminând pe locul trei, cu 1.99 în afara portughezilor.

Aceasta este a treia victorie pentru călăreț de la Almada în Campionatul Mondial de MotoGP, după ce a câștigat marele premiu al Styriei și Portugaliei în 2020.