Jocul de grup A a văzut echipa portugheză, care nu a fost căpitan de Cristiano Ronaldo din cauza suspendării sale, croazieră spre victorie cu o victorie 0-3.

Bernardo Silva a pus echipa în funcțiune cu primul gol înminutul 26 al meciului, apoi urmat de goluri de André Silva, în minutul 31, și Diogo Jota, în minutul 75.

După meci, antrenorul Fernando Santos a spus: „Când nu ești organizat, nu ai încredere. M-am gândit, și încă mai cred, că în jocul împotriva Irlandei am ales bine, dar nu am primit echilibrul pe care ar trebui să-l avem.

„ Știam că acesta va fi un joc de răbdare, împotriva unei echipe care se apără bine și că dacă am marcat un gol mai devreme, am forța adversarul să se schimbe.

„ Am avut o performanță bună, cu mult echilibru în orice moment, căutând mereu scopul, atât în profunzime, cât și în lățime. Singurul lucru care nu este corect este numărul de goluri pe care le-am marcat, a fost limitat, pentru ceea ce am produs”.

Pentru Santos, el credea că scorul final ar fi trebuit să fie 0-4 sau chiar 0-5 bazat pe calitatea jocului produs de Portugalia.

Marcatorul de goluri André Silva a spus: „A mers bine pentru întreaga echipă și pentru mine. Scorul este întotdeauna bun. A fost un loc de muncă pentru întreaga echipă, am fost de a face bine din primul minut până la sfârșitul anului.

„ Oponenții sunt duri și toate jocurile sunt finale pentru noi.

În ceea ce privește selecția sa pentru cei unsprezece de start, el a spus: „Nu există loc garantat în echipa de start. Cu toții facem tot ce putem și încercăm să demonstrăm ce putem aduce echipei naționale. Întotdeauna dau tot ce am mai bun și întotdeauna încerc să-l justific, ca toți colegii mei.

Diogo Jota a declarat reporterilor: „Rezultatul a ajutat, mai ales în a doua jumătate a anului. Toată lumea era liberă, căutând spaţii cu mingea. Am făcut jocul foarte dificil pentru Azerbaidjan și am obținut un rezultat bun.

Starul Manchester United Bruno Fernandes a adăugat: „Cel mai important lucru a fost să câștigi cele trei puncte. Ştim că dacă câştigăm fiecare meci până la sfârşit, am terminat.

Când a fost întrebat despre Cristiano Ronaldo care a venit să i se alăture în Manchester, el a spus: „El este un alt jucător, și știm că entuziasmul va fi difuzate de mare. Toată lumea îl cunoaşte pe Cristiano pe stadion. Simţim încrederea şi ştim ce ne poate oferi. Obiectivul nostru, ca și al lui Cristiano, este să câștigăm tot ce este de câștigat”.