Sporting a suferit a doua înfrângere în Liga Campionilor după ce a pierdut 1-0 pe stadionul Borussia Dortmund.

Un gol marcat de atacantul olandez Donyell Malen, în minutul 37, a fost suficient pentru ca echipa germană să depășească campionii portughezi, care au revenit în acest sezon la cea mai importantă competiție europeană de club după ce au pierdut ultimele trei ediții.

Sporting, care au fost bătuți acasă în runda de deschidere de Ajax, 5-1, ocupă locul al patrulea și ultimul în grup, fără puncte, precum și partea turcească Besiktas - bătut în Amsterdam, 2-0.

Între timp, FC Porto a fost bătut acasă de Liverpool, cu 5-1, în meciul din runda a doua, împingându-i în jos pe poziția a treia din Grupa B.

Salah (18 și 60 de minute), Mané (45) și Firmino (77 și 83) au marcat golurile pentru Liverpool, cu Taremi (75) recuperând unul pentru dragoni.

Cu acest rezultat, Liverpool a adăugat șase puncte, cu două mai mult decât Atlético de Madrid, care a câștigat acasă la AC Milan (2-1), care are zero puncte, unul mai puțin decât FC Porto.