Fostul Kaymer Number One nu a făcut nici un secret din dorința sa de a câștiga la Real Club Valderrama, citând cursul ca fiind unul dintre planurile sale preferate, în timp ce Bjørn și-a făcut debutul în Cupa Ryder sub titlul de Seve Ballesteros la locul de desfășurare în 1997 — o călătorie care a culminat cu el ducând Europa la Glory 21 de ani mai târziu.

De două ori campionul major Kaymer a fost pe locul doi la evenimentul de anul trecut, terminând cu o lovitură în spatele americanului John Catlin.

Perechea se alătură actualului World Number One și de două ori Ryder Cup Jon Rahm și jucătorul Cupei Ryder 2016 Rafa Cabrera Bello în teren la turneul popular, care are loc în perioada 14-17 octombrie.

„ De la prima dată când am jucat acest curs în 2007, a fost un scop al carierei mele să câştig la Valderrama”, a spus Kaymer. „Venind atât de aproape anul trecut a adăugat doar combustibil la acel incendiu și aștept cu nerăbdare să mai am o șansă de a reveni la Sotogrande mai târziu în această lună.

„ Nu voi uita niciodată prima mea rundă de antrenament la Valderrama. Am fost doar eu şi un cărucior de golf şi a fost una dintre cele mai plăcute runde pe care le-am jucat vreodată.

Bjørn este cel mai decorat jucător de golf din Danemarca, cu 15 victorii europene Tour și trei apariții câștigătoare ale Cupei Ryder ca jucător pe numele său, și sa întors în cercul câștigătorului la începutul acestui an, câștigând primul său titlu de Legends Tour la Irish Legends găzduit de Paul McGinley. Abia aşteaptă să se întoarcă din nou la Real Club Valderrama.

„ Valderrama este unul dintre cele mai bune cursuri din Europa și întotdeauna îmi place să revin”, a spus danezul. „1997 a fost începutul unei relații uimitoare cu Cupa Ryder și fiind parte dintr-o echipă incredibilă cu atât de mulți dintre eroii mei este o amintire atât de specială — acele amintiri vin înapoi de fiecare dată când vizitez.