Premiile capturează un an în care Schmid a câștigat Medalia de Argint ca lider amator la Open Championship în iulie, devenind profesionist imediat după performanțele sale de la Royal St George's și mergând instantaneu să-și dovedească valoarea în rândurile plătite.

Schmid, care a revendicat de asemenea un top 15 ca amator la BMW International Open în iunie, a reuşit să taie primele două apariţii profesionale la European Tour. El a făcut într-adevăr marca sa cu un alergător până la finalizare la September Dutch Open, terminând trei lovituri înapoi de la câștigătorul Kristoffer Broberg.

Acest lucru a mers un drum lung în asigurarea statutului său pentru sezonul 2022, înainte de un top zece finisaj la Alfred Dunhill Links Championship și un finisaj legat locul unsprezecelea la Mallorca Golf Open ștampilat cauciucat calitatea sa de membru, terminând 114 în finală Race to Dubai Rankings prezentat de Rolex.

Schmid devine doar al doilea german pentru a fi încoronat Sir Henry Cotton Rookie al anului după ce a fost selectat de către Comitetul Turneului Turneului. În 2007, Kaymer a revendicat prestigiosul premiu înainte de a deveni jucător de golf numărul unu, de două ori campion major și legenda Cupei Ryder.

„ Este incredibil să fii numit Sir Henry Cotton Rookie al anului pentru 2021”, a spus Schmid. „A fost un an foarte intens, dar sunt incantat de inceputul vietii mele ca profesionist.

„ A câștiga Medalia de Argint la The Open Championship a fost o realizare foarte specială, dar a ieși în rândurile profesionale este o provocare diferită. Cred că sunt capabil să concurez la cel mai înalt nivel, ceea ce îmi dă încrederea pentru viitor.

„ Pentru a asigura cardul meu pe DP World Tour în doar șapte starturi este ceva de care sunt mândru și pentru a câștiga acest premiu este doar un bonus minunat și o recompensă frumoasă pentru munca grea am depus.

Keith Pelley, directorul executiv al grupului European Tour, a declarat: „Aș dori să-i transmit sincere felicitări lui Matti pentru că a fost selectat ca Sir Henry Cotton Rookie al anului.

„ A fost clar din recordul său de amator și performanța sa la Campionatul Open 2021 că Matti este un talent deosebit, dar să iasă și să cânte așa cum a făcut în primele sale ieșiri în rândurile profesionale demonstrează că este cu siguranță destinat lucrurilor mari.

„ Mulți jucători mari din Germania au înfrumusețat Turul nostru de-a lungul anilor și să se alăture lui Martin Kaymer ca singurul german care a câștigat acest premiu este o realizare specială. Așteptăm cu nerăbdare să urmărim progresul lui Matti.

David Howell, președintele Comitetului Turneului, a declarat: „Aș dori să-l felicit pe Matti, în numele Comitetului Turneului, pentru performanțele sale minunate din sezonul 2021, ceea ce l-a făcut un câștigător demn al Premiului Sir Henry Cotton Rookie al anului.

„ Trecerea de la amator la jucător de golf profesionist poate fi una descurajantă uneori, iar premiul Medalia de Argint la Open Championship ar fi putut crește presiunea asupra lui, dar el a manipulat incredibil și a dovedit imediat că acest lucru este în cazul în care îi aparține.

„ Matti are în mod clar un joc de golf mare și o mentalitate puternică de boot, așa că nu am nici o îndoială că va fi o forță de a fi socotit cu în anii următori. Aștept cu nerăbdare să-l văd pe Tour. ” Turneu european