A doua zi după ce a bătut elvețianul (6-1), Portugalia are un sesiune de instruire programată pentru ora locală 12:00 (09:00 la Lisabona), la centru de instruire al Al-Shahaniya, cu primele 15 minute deschise jurnaliștilor.

Similar cu ceea ce s-a întâmplat în zilele de după joc, începătorii în meciul cu elvețienii ar trebui să se limiteze la a face lucrări de recuperare în sala de gimnastică, cu excepția lui Nuno Mendes și Danilo Pereira, care își tratează leziunile respective.

Se așteaptă ca antrenorul Fernando Santos să aibă 13 sportivi în formare, adică opt care nu au început împotriva Elveției și cei cinci care au ieșit de pe bancă, care include căpitanul Cristiano Ronaldo.

Marți (6 decembrie), Portugalia și-a asigurat calificarea pentru sferturile de finală ale Cupei Mondiale 2022, învingând Elveția cu 6-1, cu trei goluri de la Gonçalo Ramos, unul de la Pepe, unul de la Raphaël Guerreiro și altul de Rafael Leão, în timp ce Akanji a marcat pentru elvețian.

În sferturile de finală, echipa se va confrunta cu Marocul, care a eliminat Spania, într-un joc programat sâmbătă, începând de la ora locală 18:00 (15:00 la Lisabona), la Stadionul Al-Thumama, din Doha.