W pierwszym wyścigu Mistrzostw Świata MotoGP, Grand Prix odbywające się w Katarze wygrał dwukrotny mistrz Włoch Francesco Bagnaia (Ducati), a Portugalczyk Miguel Oliveira (Aprilia) zajął piętnaste miejsce.

Zwycięzca był 20,717 sekundy za Portugalczykiem z zespołu Trackhouse, a na drugim miejscu uplasował się Brad Binder z RPA (KTM), 1,329 sekundy za nim, a na trzecim Hiszpan Jorge Martin (Ducati), 1,933 sekundy za nim.

Kierownictwo wyścigu musiało skrócić wyścig do 21 okrążeń, gdy Raúl Fernández (Aprilia), Hiszpan i kolega zespołowy Miguela Oliveiry, doświadczył usterki mechanicznej, która opóźniła start. Startując z najniższego pola startowego, Fernández musiał wymienić motocykl na zapasowy, co spowodowało 12-minutowe opóźnienie wyścigu.

Startujący z piątej pozycji Francesco Bagnaia objął prowadzenie w połowie pierwszego okrążenia i utrzymywał tempo, które chroniło go przed atakami rywali.

Z powodu incydentu, który miał miejsce na tym samym torze w Lusail w zeszłym sezonie, Miguel Oliveira musiał odbyć długą karę. Zawodnik, który urodził się w Almadzie, spadł na 19. miejsce, ale stopniowo zyskiwał na pozycji 15. i zdobył swój pierwszy punkt w mistrzostwach.

Brad Binder zdołał utrzymać drugie miejsce pod koniec wyścigu, pomimo próby zdobycia pole position przez Jorge Martína.

Czwarty, 3,429 sekundy za zwycięzcą, był Hiszpan Marc Márquez (Ducati), który w ten weekend zadebiutował w prywatnym zespole Gresini.

Innym wyróżniającym się zawodnikiem był Pedro Acosta (GasGas), debiutant z Hiszpanii, który ukończył wyścig na dziewiątym miejscu, mimo że startował z szóstej pozycji i ostatecznie zużył opony.

Francesco Bagnaia prowadzi w mistrzostwach z 31 punktami po niedzielnych wynikach, dwa przed Bradem Binderem z RPA i trzy przed Jorge Martínem. Pod względem punktów Miguel Oliveira zajmuje piętnaste miejsce.

Grand Prix Portugalii odbędzie się na torze Autódromo Internacional do Algarve (AIA) w Portimão w dniach 22-24 marca.