„ O altă victorie, un alt pas spre obiectivul nostru, o altă noapte istorică care ne apără culorile! Totul devine mai ușor atunci când cântăm acasă și în fața unui public care ne înveselește de la primul la ultimul minut”, a declarat Cristiano Ronaldo pe social media.

La Estádio Algarve, căpitanul echipei naționale portugheze a marcat după opt, 13 și 87 de minute, primele două penalități, pentru a atinge 801 goluri, în ziua în care a jucat cel de-al 1,103-lea meci oficial de la debutul său pentru Sporting, pe 14 august 2002.

În acea zi, Cristiano Ronaldo, în vârstă de 17 ani, a început a treia rundă de calificare a Ligii Campionilor împotriva Inter Milan pe bancă, devenind un înlocuitor de 58 de minute al Spaniei Toñito într-un meci care s-a încheiat cu 0-0.

Primul său gol a venit în al șaptelea meci în 2002/03, pe 7 octombrie 2002, când a marcat de două ori împotriva lui Moreirense, în runda a șasea a campionatului portughez, cu goluri în 34 și 90+5 minute, într-o victorie de 3-0.

Au fost primele două dintr-un total de 800, mai mult de jumătate dintre care au fost realizate în tricoul Real Madrid: 451 în 438 de jocuri, un record impresionant care face Ronaldo cel mai bun marcator din istoria „merengues”.

În nouă sezoane, între 2009/10 și 2017/18, portughezii au răsturnat toate legendele celui mai titrat club din lume, cum ar fi Emilio Butragueño, Francisco Gento, Hugo Sánchez, Ferenc Puskás, Carlos Santillana, 'dom' Alfredo Di Stéfano și Raúl González.

Este, fără îndoială, una dintre cele mai mari realizări ale carierei profesionale a fotbalistului din Madeiran, acum în sezonul 20 ca senior.

Înainte de a se alătura Real Madrid, Cristiano Ronaldo a devenit o stea mondială cu Manchester United (2002/03 și 2008/09), la care sa întors acum, marcând 123 de goluri în 298 de apariții, inclusiv cinci în acest sezon.

Fotbalistul născut la 5 februarie 1985 are o carieră lungă care deservește echipa națională portugheză, pentru care a marcat deja 115 goluri în 182 de meciuri.

La nivel internațional, nici un jucător nu a marcat la fel de mult ca Ronaldo, care a urcat în top în 2021: el a egalat Ali Daei iranian în faza finală a Euro2020amânată, împotriva Franței (2-2), și apoi l-au depășit cu un „bis” împotriva Irlandei (2-1), într-un meci de calificare pentru faza finală a 2022 Cupa Mondială.

El a marcat acum mai mult de 100 de goluri pentru Real Madrid, Manchester United, echipa națională portugheză și Juventus, pentru care a marcat 101 goluri în 134 de jocuri.

Ronaldo s-a alăturat lui Juve în 2018/19 și chiar a reprezentat partea italiană în meciul de deschidere al sezonului 2021/22 Serie A la Udinese (2-2) înainte de întoarcerea sa la Red Devils a fost confirmată pe 27 august.

Alte goluri ale atacului portughez ca profesionist au venit pentru Sporting (cinci în 31 de meciuri în 2002/03) și pentru echipele naționale la nivelul Under-21 (trei în 10 în 2002/03), U-20 (unul din cinci în 2002/03) și olimpic (două din trei în 2004/05).

În total, el a marcat 801 goluri în 1.103 jocuri, iar dacă adăugăm doar jocurile cu echipele principale, echipele naționale și cluburile, recordul este de 795 de goluri în 1.083 de jocuri.