Oliveira a spus că a fost „o cursă complicată”, deoarece pornirea „de la poziția 20 a adus multe dificultăți”.

Cu toate lucrurile considerate, el a spus că „finisarea în puncte este un rezultat pozitiv al campionatului”, deoarece locul 14 este echivalent cu încă două puncte în campionat.

În ciuda acestui rezultat, Miguel Oliveira a garantat că este „departe de a fi fericit cu performanța acestor ultime două luni”, dar a mărturisit că a fost „motivat să înceapă să lucreze la bicicleta 2022 săptămâna viitoare”, pentru a găsi „mai multă consistență” care îi permite” lupta pentru poziţii bune în mai multe curse”.

Călărețul din Almada a încheiat Campionatul Mondial de MotoGP pe locul 14, cu 94 de puncte.

De-a lungul anului 2021 a adăugat o victorie (în Catalunya GP) și două locuri secundare (în GP german și GP italian) ca cele mai bune rezultate ale unui an marcat de cinci retrageri din cauza accidentelor.