Călăreţul turc Toprak Razgatlioglu (Pata Yamaha) a reuşit să reziste competiţiei rigide pentru a câştiga cursa una din etapa Portimão a campionatului.

Razgatlioglu a terminat cu 0.691 secunde înaintea lui Scott Reading (Aruba.it Racing — Ducati) în al doilea și 10.628 secunde înaintea lui Loris Baz (Echipa Goeleven) pe locul trei.

În cursa a doua, pilotul britanic Rea a fost cel care a ocupat locul cel mai bun, reușind să-l țină pe Redding pe locul doi și bătându-l cu 5.425 secunde, care a fost apoi urmat de Locatelli (Pata Yamaha cu Brixx WorldSBK) pe locul trei.

În cursa Superpole Tissot, Van der Mark (BMW Motorrad WolDSBK Team) a fost cel care a cucerit victoria, urmat de Redding, încă o dată pe locul doi, şi Baz pe locul trei.

Odată cu victoria la Autódromo Internacional do Algarve (AIA), Razgatlioglu și-a mărit conducerea cu 24 de puncte față de Briton Jonathan Rea (Kawasaki), care este al doilea în clasamentul campionatului.

Între timp, în ciuda faptului că nu a câștigat victoria în Algarve, Scott Reading a fost hapsân titlurile datorită călătoriei sale spre pistă - cu bicicleta.

Vorbind cu worldsbk.com, Reading a explicat motivele care stau la baza alegerii de a paria din Runda Spaniolă Motul de la Circuito de Jerez — Angel Nieto, până la pista de curse de lângă Portimão.

„ Ideea a venit, cred că a fost miercuri sau ceva”, a spus Redding. „Giovanni, şeful echipajului meu, mi-a spus că poţi merge la Portimao ca pe o glumă. Am întrebat cât de departe este. El a verificat și mi-a spus că a fost 360, 370km. Am spus, „asta e o idee bună.” De acolo a venit; Giovanni a făcut un pic de o glumă, dar, evident, gluma a a mers mai departe decât o glumă. Atunci am început să planificăm traseul.

„ Am făcut-o pentru că întotdeauna îmi place o provocare. Aveți ocazia să vă plimbați din Spania în Portugalia cu priveliști frumoase; Nu-mi place să stau pe plajă timp de trei zile, îmi place să fac aventuri; aveți o viață. Este minunat să-l văd și am văzut niște lucruri uimitoare. Mă ține un pic în ritm pentru curse. Mi se pare mai bine dacă mă duc timp de trei săptămâni să rămân activ timp de trei săptămâni și apoi să am o săptămână de odihnă după, în loc să fac trei zile, trei zile libere”, a adăugat el.

„ Cu siguranţă aş face-o din nou. Să spunem că aceasta a fost o cursă uscată și dacă vom avea ocazia în viitor, cred că există mulți alți oameni care ar dori să se alăture. A fost minunat și după week-end în WorldSBK în Jerez, cu pierderea decanului Berta Viñales, a fost bine pentru a procesa unele lucruri pentru că într-adevăr atins inima mea și ma rănit foarte mult. A fost bine să avem acel timp. Poate dacă o avem în viitor, putem face această plimbare în amintirea lui Dean. Vom vedea ce ne aduce viitorul.