Echipa de la Lisabona, sub comanda lui Nélson Veríssimo, aspiră să-și facă debutul în semifinale în formatul actual al principalei competiții europene de club, în care este a cincea oară în sferturi din 1992/93.

Benfica, care au câștigat trofeul de două ori (1960/61 și 1961/62), nu au trecut niciodată sferturile de finală de la formatul competiției schimbat, se confruntă cu Liverpool care au deja șase trofee sub centura lor, ultima în 2018/19.

Benfica vine la acest meci pe locul trei în I Liga și după înfrângerea 3-2 împotriva Sporting de Braga, în timp ce Liverpool, al doilea în Premier League, a adăugat o victorie consecutivă 10 în competiție în jocul lor împotriva Watford, de 2-0, și sunt un punct în spatele liderilor Manchester City.

Meciul dintre Benfica și Liverpool este programat pentru ora 20:00, la Estádio da Luz, și va fi arbitrat de spaniolul Jesús Gil Manzano. Cele două echipe se vor confrunta din nou pe 13, la Anfield Road, în etapa a doua.