Portugalia a intrat cu arme aprinse, iar Telma Encarnação a permis ca numele ei să fie gravat în cărțile de istorie marcând primul gol. Apoi, într-o primă fază a jocului în care „navigatorii” au adăugat lovituri de avertizare, Kika Nazareth a crescut scorul la 2-0 la 21 de minute. Triumful permite Portugaliei să continue să viseze la o trecere în top opt. Pentru asta, însă, vor trebui să depășească Statele Unite, apărând campioni, în al 3-lea și ultimul meci din Grupa E marți viitoare

.

După o înfrângere marginală în mâinile Olandei în meciul de deschidere, managerul Francisco Neto a pariat pe nu mai mult, nu mai puțin de șapte modificări față de unsprezece inițiale. Vietnamul, de asemenea, venit dintr-o înfrângere de 0-3 împotriva SUA, a reușit să pătrundă în zona portugheză în momentele inițiale, dar nu a putut dezrădăcina lucrurile, iar Portugalia a luat rapid jocul în mâinile

lor.

Jéssica Silva a lăsat o primă lovitură de avertizare în patru minute, Kika Nazareth a livrat a doua clipă mai târziu, iar la șapte minute Selecția a marcat. Ana Lúcia a intrat din dreapta și a lovit-o spre locul în care Telma Encarnação urma să o trimită în poartă. La fel, primul gol pentru Portugalia în fazele finale ale Cupei Mondiale Feminine a fost atins

.

Golul a calmat și a motivat Portugalia, descurajând în același timp vietnamezii, iar șuturile la poartă au continuat. Telma, Lúcia Alves și Jéssica Silva au amenințat cu 2-0, înainte ca Telma Encarnação să fie foarte aproape de a înscrie din nou. Vietnamul și-a apreciat portarul în acest timp, care cu două jocuri grozave a blocat

golul.

Totuși, al doilea obiectiv ar putea fi prezis și nu a așteptat mult. Telma Encarnação a văzut-o pe Kika Nazareth izolată și a trimis o pasă grozavă în calea ei, iar ea, față în față cu portarul advers, i-a ocolit cu o lovitură dificilă și a ridicat scorul la

2-0.

Telma l-a văzut apoi pe portarul vietnamez, Thi Kim Thanh Tran, anulându-și golul de două ori, Andreia Jacinto încercând și ea norocul cu o lovitură nereușită la poartă.

Al treilea gol, în cele din urmă, nu a venit și Portugalia a încetinit puțin ritmul, lăsând Vietnamul să se angajeze la prima lovitură a jocului, care se apropia de sfârșitul primei reprize. Șutul a fost apărat în siguranță de Patrícia Morais

, portarul portughez.

Portugalia a revenit la comanda jocului la începutul reprizei a doua și oportunitățile pentru un gol au venit din nou foarte frecvent. Telma Encarnação tocmai a trecut peste gol în minutul 51, Jéssica Alvo a ratat și ea nota la 56, iar Joana Marchão a fost, de asemenea, aproape de a înscrie la 60

.

Lipsea o anumită eficacitate pentru a lega nodul jocului, iar apoi lipsea și ceva noroc. Andreia Jacinto a lovit postul la 63 de minute, iar Telma a ratat scorul la 65 și 66 de minute, când mingea nu a ajuns chiar în poarta vietnameză. Jéssica Silva a încercat șutul de două ori, a cerut o lovitură de pedeapsă, jocul a continuat și în continuarea lansării Joana Marchão a lovit bara, înainte ca Kika Nazareth să se arunce asupra lui Thi Kim Thanh Tran și a pus mingea să zboare

deasupra porții.

O altă minge de pe bară ar veni să se întâmple din nou în ultimele 10 minute. Joana Marchão a executat o lovitură liberă pentru Portugalia, mingea apropiindu-se foarte aproape de poartă și lovind bârna

.

În prelungiri, portarul Vietnamului a reușit să strălucească din nou, evitând un 3-0 pentru Portugalia, care nu a reușit să-și traducă dominația în mai multe goluri în a doua repriză, dar a ajuns să facă istorie fără echivoc oricum, sigilându-și prima victorie în fazele finale ale Cupei Mondiale feminine, rămânând în lupta pentru un loc în sferturile de finală.

Pentru a realiza acest lucru, Selecția Națională va trebui să facă și mai multă istorie și să câștige al treilea meci din această etapă a grupelor, marți, 1 iulie, la ora 8:00 (BST), împotriva Statelor Unite ale Americii, actualele deținătoare de campioane mondiale și o putere în fotbalul feminin.