„În cazul calificării ștafetei mixte prin clasamentul olimpic, sportivii care și-au asigurat un loc pe podiumul unui WTCS și-au asigurat automat locul la Paris”, a dezvăluit organizația.

Sportivii Vasco Vilaça, Ricardo Batista, Melanie Santos și Maria Tomé au obținut medalia de argint la evenimentul Cupei Mondiale de la Napier, Noua Zeelandă, asigurând astfel un loc în calificările individuale de la Paris2024, programate pentru 30 iulie (bărbați) și 31 iulie (femei), și în ștafeta mixtă, pe 5 august.

Triatlonul Mondial a finalizat procesul de calificare în urma anulării cursei din Abu Dhabi, din cauza vremii nefavorabile, calificarea Portugaliei datorată locului nouă în clasamentul mondial, poziție care a fost consolidată cu realizările de la Napier.

Cu locurile rezervate celor șase ștafe cu cele mai bune scoruri din clasament, cu excepția Franței, Germaniei și Marii Britanii, care s-au calificat deja, Portugalia a ocupat locul șase, în spatele Noii Zeelande, Elveția, Australia, Statele Unite și Italia.

Sportul va avea patru reprezentanți portughezi la Jocurile Olimpice de la Paris2024, care vor avea loc între 26 iulie și 11 august și marchează prima dată când Portugalia va avea două sportive femei în calificările individuale.